Valtická

Katastr vinařské obce

Mikulov

Pěstované odrůdy

Rulandské Bílé, Ryzlink rýnský

Stáří jednotlivých keřů

Rulandské bílé rok výsadby 2002
Ryzlink rýnský rok výsadby 2002

Půdní podmínky     

Hlinité spraše a předkvartérní štěrky nekarbonátové

Nadmořská výška     

228 m.n.m

Sluneční expozice   

 Jihovýchodní

Jedna z mnoha vinic v katastru vinařské obce Mikulov, ale jedna z mála v tomto katastru s tak výraznými a zároveň náročnými pěstitelskými podmínkami!
Valtická se rozkládá na jihovýchodní straně Mikulova, hned pod Svatým kopečkem, na který vlastně plynule navazuje a přibližně 1000 m od silnice na Valtice – proto i to prozaické pojmenování.

Co činí Valtickou jedinečnou a náročnou zároveň, je vysoký obsah volného vápna v půdě, který se v některých jejich parcelách pohybuje až kolem 20%. Jde tak o prostředí a podmínky, které na keř/vinici vytváří značný stres, což výrazně ovlivňuje jeho chování a vybičuje se tak k vysoké kvalitě a produkci špičkového hroznu s tzv. terroir charakterem vinice.

Z Valtické děláme dvě vína a to Ryzlink rýnský, který by se spíš v tomto případě měl nazývat Riesling, vzhledem k tomu, že sazenice pocházejí přímo z Rheingau a dále pak Rulandské bílé, které podobně jako Riesling pochází z ikonické vinařské oblasti známé svým Rulandským bílým - Alsasko.

Obě vína produkujeme v rodinné řadě BALÁŽ, protože jde o jedinečnou vinici, která je schopna dávat špičkový hrozen k produkci špičkových vín s výrazným a unikátních charakterem vinice.