Dunajovský kopec

Katastr vinařské obce

Dolní Dunajovice

Půdní podmínky     

Hlinité spraše a předkvartérní štěrky nekarbonátové

Nadmořská výška     

228 m.n.m

Sluneční expozice   

 Jihovýchodní

Vinice na okraji katastru vinařské obce Dolní Dunajovice, která navazuje na katastry vinařských obcí Brod nad Dyjí a Novosedly. Spojení katastrů těchto tří vinařských obcí je největší a nejextensivnější viniční plochou v rámci ČR vůbec. Zároveň jde o jednu z historicky nejdéle využívaných vinařských poloh.

Vinařství Baláž zde pěstuje dvě odrůdy Pálavu a Frankovku. Pálavu jsme jako dobře a rychle dozrávající odrůdu vysadili na méně osluněné straně, aby si zachovala dobrou a šťavnatou kyselinu a produkovala polosuchá nebo polosladká vína, ale dobře vyvážená v poměru cukru a kyselin.

Frankovku jsme naopak vysadili na vrchní část Dunajovického kopce, aby dobře zvládala jarní mrazíky a zároveň měla dostatek slunečního záření k dobrému dozrávání a stejně tak proudění a pohyb vzduch (větry), který zabrání výskytu plísňových a houbových chorob.

Obě dvě odrůdy nám zde dělají velkou radost a naše Pálava je zde schopna opakovaně dosahovat vysoké jakosti a kvality.

Frankovka tu má „užitečnou vlastnost“, že díky lehce zvlněnému terénu a topografii této vinice jsem tu schopni produkovat jak klasickou „červenou frankovku“, tak moderní a žádané rosé s výraznou a atraktivní aromatikou lesního bobulového ovoce.