Plotny

Katastr vinařské obce

Dolní Dunajovice

Půdní podmínky     

Hlinité spraše a předkvartérní štěrky nekarbonátové

Nadmořská výška     

210 m.n.m

Sluneční expozice   

 Jih

Rozsáhlá viniční trať, která přímo navazuje na obec a v některých jejich částech do ní vlastně i prakticky zasahuje. Je to opět jedna z historicky dlouho využívaných viničních tratí katastru Dolních Dunajovic, pro kterou je charakteristická malebnost a rozmanitost různě vysazených a nasměrovaných viničních řádků a hlavně pak obrovská diverzita ve vysazených a pěstovaných odrůdách. Nejlépe to vypozorujete na podzim, když se vinice začnou barvit. Pak Plotny působí opravdu malebně a hrají všemi barvami, které jsou „hravě neuspořádané“, nonšalantní a působí téměř jak malířská paleta.

Jedním z hlavních znaků Ploten a zároveň jejich obrovskou výhodou je její nadmořská výška a schopnost odolávat jarním mrazům. Jak už název napovídá, jde o lehce zvlněnou náhorní plošinku s převážně hlinitopísčitým podložím a vynikající ventilací. Právě proto zde pěstujeme Ryzlink vlašský, který zde produkujeme ve dvou šaržích a to i v rodinné řadě vín BALÁŽ, který pochází ze 47 let starých keřů!

Pro vinařství Baláž je to jedna z klíčových vinic a to nejen objemem vysazených vinic a výnosu, ale i kvalitou a zároveň schopností produkovat výrazná vína s typickým a nezaměnitelným charakterem.