Pod slunným vrchem

Katastr vinařské obce

Dolní Dunajovice

Pěstované odrůdy

Chardonnay, Ryzlink vlašský, Sylvánské zelené, Veltlínské zelené

Staří jednotlivých keřů

Chardonnay rok výsadby 2003
Ryzlink vlašský rok výsadby 2013
Sylvánské zelené rok výsadby 2013
Veltlínské zelené rok výsadby 2013

Půdní podmínky     

Hlinité spraše a předkvartérní štěrky karbonátové

Nadmořská výška     

222 m.n.m

Sluneční expozice   

Severovýchodní

Valtická

Katastr vinařské obce

Mikulov

Pěstované odrůdy

Rulandské Bílé, Ryzlink rýnský

Stáří jednotlivých keřů

Rulandské bílé rok výsadby 2002
Ryzlink rýnský rok výsadby 2002

Půdní podmínky     

Hlinité spraše a předkvartérní štěrky nekarbonátové

Nadmořská výška     

228 m.n.m

Sluneční expozice   

 Jihovýchodní

Jedna z mnoha vinic v katastru vinařské obce Mikulov, ale jedna z mála v tomto katastru s tak výraznými a zároveň náročnými pěstitelskými podmínkami!
Valtická se rozkládá na jihovýchodní straně Mikulova, hned pod Svatým kopečkem, na který vlastně plynule navazuje a přibližně 1000 m od silnice na Valtice – proto i to prozaické pojmenování.

Co činí Valtickou jedinečnou a náročnou zároveň, je vysoký obsah volného vápna v půdě, který se v některých jejich parcelách pohybuje až kolem 20%. Jde tak o prostředí a podmínky, které na keř/vinici vytváří značný stres, což výrazně ovlivňuje jeho chování a vybičuje se tak k vysoké kvalitě a produkci špičkového hroznu s tzv. terroir charakterem vinice.

Z Valtické děláme dvě vína a to Ryzlink rýnský, který by se spíš v tomto případě měl nazývat Riesling, vzhledem k tomu, že sazenice pocházejí přímo z Rheingau a dále pak Rulandské bílé, které podobně jako Riesling pochází z ikonické vinařské oblasti známé svým Rulandským bílým - Alsasko.

Obě vína produkujeme v rodinné řadě BALÁŽ, protože jde o jedinečnou vinici, která je schopna dávat špičkový hrozen k produkci špičkových vín s výrazným a unikátních charakterem vinice.

Dunajovský kopec

Katastr vinařské obce

Dolní Dunajovice

Půdní podmínky     

Hlinité spraše a předkvartérní štěrky nekarbonátové

Nadmořská výška     

228 m.n.m

Sluneční expozice   

 Jihovýchodní

Vinice na okraji katastru vinařské obce Dolní Dunajovice, která navazuje na katastry vinařských obcí Brod nad Dyjí a Novosedly. Spojení katastrů těchto tří vinařských obcí je největší a nejextensivnější viniční plochou v rámci ČR vůbec. Zároveň jde o jednu z historicky nejdéle využívaných vinařských poloh.

Vinařství Baláž zde pěstuje dvě odrůdy Pálavu a Frankovku. Pálavu jsme jako dobře a rychle dozrávající odrůdu vysadili na méně osluněné straně, aby si zachovala dobrou a šťavnatou kyselinu a produkovala polosuchá nebo polosladká vína, ale dobře vyvážená v poměru cukru a kyselin.

Frankovku jsme naopak vysadili na vrchní část Dunajovického kopce, aby dobře zvládala jarní mrazíky a zároveň měla dostatek slunečního záření k dobrému dozrávání a stejně tak proudění a pohyb vzduch (větry), který zabrání výskytu plísňových a houbových chorob.

Obě dvě odrůdy nám zde dělají velkou radost a naše Pálava je zde schopna opakovaně dosahovat vysoké jakosti a kvality.

Frankovka tu má „užitečnou vlastnost“, že díky lehce zvlněnému terénu a topografii této vinice jsem tu schopni produkovat jak klasickou „červenou frankovku“, tak moderní a žádané rosé s výraznou a atraktivní aromatikou lesního bobulového ovoce.  

 

Plotny

Katastr vinařské obce

Dolní Dunajovice

Půdní podmínky     

Hlinité spraše a předkvartérní štěrky nekarbonátové

Nadmořská výška     

210 m.n.m

Sluneční expozice   

 Jih

Rozsáhlá viniční trať, která přímo navazuje na obec a v některých jejich částech do ní vlastně i prakticky zasahuje. Je to opět jedna z historicky dlouho využívaných viničních tratí katastru Dolních Dunajovic, pro kterou je charakteristická malebnost a rozmanitost různě vysazených a nasměrovaných viničních řádků a hlavně pak obrovská diverzita ve vysazených a pěstovaných odrůdách. Nejlépe to vypozorujete na podzim, když se vinice začnou barvit. Pak Plotny působí opravdu malebně a hrají všemi barvami, které jsou „hravě neuspořádané“, nonšalantní a působí téměř jak malířská paleta.

Jedním z hlavních znaků Ploten a zároveň jejich obrovskou výhodou je její nadmořská výška a schopnost odolávat jarním mrazům. Jak už název napovídá, jde o lehce zvlněnou náhorní plošinku s převážně hlinitopísčitým podložím a vynikající ventilací. Právě proto zde pěstujeme Ryzlink vlašský, který zde produkujeme ve dvou šaržích a to i v rodinné řadě vín BALÁŽ, který pochází ze 47 let starých keřů!

Pro vinařství Baláž je to jedna z klíčových vinic a to nejen objemem vysazených vinic a výnosu, ale i kvalitou a zároveň schopností produkovat výrazná vína s typickým a nezaměnitelným charakterem.

 

Zimní vrch

Katastr vinařské obce

Dolní Dunajovice

Půdní podmínky     

Černice,  dluviofluviální uloženiny nekarbonátové střední

Nadmořská výška     

243 m.n.m

Sluneční expozice   

 Jihozápadní

Jde pravděpodobně o jednu z nejznámějších a bez nadsázky nejikoničtějších vinic v katastru Dolních Dunajovic.  Vinice Zimní vrch a vlastně i celá lokalita se vinařsky využívá už víc jak 400 let a první historické záznamy o ní se datují do 17. století. Nicméně i ve své „moderní vinařské historii“ a znovupoznané tradici zdůrazňovaní kvality a unikátnosti charakteru jednotlivých viničních tratí zaznamenala několik významných výsledků. Pochází odtud první ledové víno z ČR stejně tak jako první ušlechtilé a raritní botritické víno. Jde o vzácná vína, která se nevyrábí každý ročník a to ani na Zimním vrchu, která napovídají, že jde o jedinečnou vinici s unikátním mikroklimatem.